SON DAKİKA

SON DAKKİKA HABER DORU DÜRÜST YAYINCILIK İLKERİNE SADIK HABER

Darbe tutsaydı Murat Yetkin Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı olacaktı

Hürriyet yazarı Murat Yetkin bugünkü köşe yazısında darbe girişiminin başarılı olması halinde Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı olacak Tuğgeneral Murat Yetkin’i kaleme aldı.

Darbe tutsaydı Murat Yetkin Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı olacaktı
Bu haber 14 Temmuz 2017 - 12:53 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

15 Temmuz 2016 askeri darbe girişimine kadar tuğgeneral rütbesiyle Sarıkamış’taki 9’uncu Komando Tugayının komutanı olan Murat Yetkin, darbenin başarılı olması halinde Kara Kuvvetleri Komutanı olacaktı.

İddianamede yer alan bu belgeyi aynı adı taşıyan Hürriyet gazetesi yazarı Murat Yetkin duyurdu.

FETÖ’nün TSK’ya nasıl sızdığını bugünkü yazısında anlatan Yetkin, adaşının geçmişiyle ilgili bilgiler de verdi. Yazar, “94 Kuşağı: Fethullahçılar orduda nasıl yükseldi?” başlıklı köşesinde merak edilen sorunun yanıtını okurlarıyla paylaşıyor.

94 KUŞAĞI

“(…)Aslına bakarsanız 15 Temmuz sonrası orduyla ilişkisi kesilen, tutuklanan, yargılanan yüksek rütbeli subaylar arasında kurmay albay, tuğgeneral, tuğamiral yoğunluğu dikkat çekecek yoğunlukta.

Hatta darbeye ön ayak olan “Yurtta Sulh Konseyinin” 38 üyesinden 28’i kurmay albay, tuğgeneral, tuğamiral rütbelerinde, 6’sı da kurmay albaylığa bir adım kala kurmay yarbay rütbesinde.

Bu subayların yaş ve kıdemlerini geriye doğru işlettiğimizde gerçekten insanı rahatsız eden bir tablo ortaya çıkıyor: 15 Temmuz darbe girişimine nedeniyle yargılanan eski subayların çoğunun Harb Okulu mezuniyeti 1993, 1994, 1995 yıllarında; ama daha çok 1994. O nedenle onlara “94’lüler” deniyor derin Ankara’da; biz de 94 kuşağı diyebiliriz.

ASKERİ LİSEYE GİRİŞLERİ 84-86

68 kuşağı Türkiye’sinden, 94 Kuşağı Türkiye’sine bir dönüşüm bu aynı zamanda. 94 kuşağının, sivil liselerden Harp Okullarına giriş tarihleri de 1989-1991 arasına denk geliyor. Askeri eğitimlerine Askeri liselerden başlayanlar içinse, giriş tarihleri 1984-1986 yıllarında başlayanlar çoğunlukta.”

Murat Yetkin’in yazısının tamamı

KAYNAK

Gürmel GYO
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
Gürmel GYO Emlak Danışmanlığı
* Neden Gürmel GYO
* Mutlu ve sıcak yuvanız için
* İstek ve Arzularınızı karşılamamız için
* İstediğiniz lokasyonda ihtiyacınız için
* Satılık ve Kiralıklarınız için
* Siz arkanıza yaslanmanız için
* Siz sadece tamam demeniz için
* Biz Buradayız ve Sizinleyiz
* Gürmel GYO 0532 683 63 04