SON DAKİKA

SON DAKKİKA HABER DORU DÜRÜST YAYINCILIK İLKERİNE SADIK HABER

Başörtülü kızdan İslamofobik gençlere ders

17 yaşındaki Lamyaa geçtiğimiz günlerde arkadaşlarıyla sohbet ederken kendini rahatsız edici bir durumun içinde buldu. İslamofobik söylemlere maruz kalan genç kız, söyledikleriyle ve yaptıklarıyla binlerce kişiye örnek oldu.

Başörtülü kızdan İslamofobik gençlere ders
Bu haber 27 Nisan 2017 - 8:07 'de eklendi ve 6 views kez görüntülendi.

Yurt dışında eğitim alan Lamyaa isimli genç kız, başörtüsü sebebiyle kendisine kötü davranan yaşıtlarına büyük bir ders verdi.

17 yaşındaki Lamyaa geçtiğimiz günlerde arkadaşlarıyla sohbet ederken kendini rahatsız edici bir durumun içinde buldu. İslamofobik söylemlere maruz kalan genç kız, söyledikleriyle ve yaptıklarıyla binlerce kişiye örnek oldu.

DÜŞÜNCELERİ NEDENİYLE LİNCE UĞRADI

Lamyaa, Facebook’ta grup sohbetinde yaşıtlarıyla sohbet ediyordu. Konu ABD Başkanı Donald Trump’a geldi. Görüşleri Trump ile ters düşen genç kız, görüşlerini sohbette belirtmekten çekinmedi. Lamyaa düşünceleri nedeniyle gruptaki bir yaşıtı tarafından linçe uğradı.

“BABAN KIZAR DİYE BAŞÖRTÜYÜ BİLE ÇIKARTAMIYORSUN”

Yaşıtlarından biri genç kıza, “İslam’ı savunmayı kes o….. Baban kızar diye başındaki başörtüyü bile çıkartamıyorsun” dedi. Bunun ardından Lamyaa babasına yazdı. Lamyaa önce babasına, “Baba, sana bir şey söylemek istiyorum” dedi. Babası da, “Anlat babacağım. İyi misin?” dedi. Lamyaa, “İyiyim. Düşünüyordum da… Baş örtümü çıkarmak istiyorum” dedi.

“BUNUN KARARINI HİÇBİR ERKEK VEREMEZ”

Yaşıtlarının dalga geçmesinin aksine Lamyaa’nın babası son derece anlayışlıydı. Söyledikleriyle Lamyaa’yla dalga geçenlerin yüzünü kızarttı. Baba, “Bir tanem, bu benim karışabileceğim bir karar değil. Aslında bunun kararını hiçbir erkek veremez. Eğer böyle yapmak istiyorsan, yapmak istediğinde özgürsün. Seni her daim destekleyeceğim” dedi.

ASIL AMACI BAŞRÖTÜSÜNÜ ÇIKARMAK DEĞİL

Buzzfeed’ten aktarılanlara göre Lamyaa’nın asıl amacı başörtüsünü çıkarmak değilmiş. Babasına bu soruyu sorarak, ona ne kadar saygı duyduğunu görmek ve insanlara da göstermek istemiş.

PAYLAŞIMI 500 BİN KİŞİYE ULAŞTI

Lamyaa daha sonra babası ile arasında geçen konuşmayı Twitter’da ve Facebook’taki grup sohbetinde paylaştı. Paylaşımının ardından da kız ve babasının diyalogları hızla yayıldı. Lamyaa, babasıyla arasında geçen diyalogu Twitter’da paylaştıktan hemen sonra gönderi 500 bin kişiye ulaştı.

Gönderiye gelen tepkiler olumluydu ve Lamyaa’yı destekler yöndeydi. Yapılan yorumlar arasında adamın bir istisna olduğu ve hala Müslüman kadınlara zorla başörtüsü taktırıldığı da vardı.

“KENDİM VE ALLAH’IM İÇİN BAŞÖRTÜSÜ TAKIYORUM”

Lamyaa daha sonra ise şöyle bir gönderi paylaştı:

“Birçok kişi gönderdiğim tweetleri yanlış algılamış. Söylediklerimden hiçbir kadının başörtüsü takmaya zorlanmadığı gibi bir anlam çıkarılmış. Ancak tabii ki işin aslı öyle değil. Birçok kadın başörtüsü takmaya zorlanıyor. Bu gerçekten çok acı bir durum ve benim de zorla başörtüsü taktığım düşünülüyordu. Ancak başörtüsü takma nedeninin iyice bilinmesi gerekiyor. Ben kendim ve Allah’ım için başörtüsü takıyorum. Diğer kadınlar adına konuşmak benim haddim değil. Kendimden başka kimseyi temsil etmiyorum. Ancak yine de kendi seçimleri olmadığı halde zorla baş örtüsü taktırılan kadınların arkasında her daim duracağım.”

Gürmel GYO
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
Gürmel GYO Emlak Danışmanlığı
* Neden Gürmel GYO
* Mutlu ve sıcak yuvanız için
* İstek ve Arzularınızı karşılamamız için
* İstediğiniz lokasyonda ihtiyacınız için
* Satılık ve Kiralıklarınız için
* Siz arkanıza yaslanmanız için
* Siz sadece tamam demeniz için
* Biz Buradayız ve Sizinleyiz
* Gürmel GYO 0532 683 63 04

Warning: Unknown: open(/tmp/sess_8qnqkc58s97o4ksu0qvbar9f94, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0