SON DAKİKA

SON DAKKİKA HABER DORU DÜRÜST YAYINCILIK İLKERİNE SADIK HABER

Cezayirli iş adamı Danimarka’daki peçe cezalarını da ödeyecek

Toplam 6 ülkede şimdiye kadar bin 538 peçe cezası ödediğini söyleyen Cezayirli iş adamı Rachid Nekkaz, “Danimarka’daki cezaları da ödeyeceğim” dedi.

Cezayirli iş adamı Danimarka’daki peçe cezalarını da ödeyecek
Bu haber 10 Mart 2018 - 10:28 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.

Avrupa’daki bazı ülkelerde yürürlüğe giren peçe  cezalarına muhalifliğiyle tanınan Cezayirli iş adamı Rachid Nekkaz, şimdiye kadar  6 ülkede ödediği bin 538 cezaya ek olarak Danimarka’daki peçe yasağı cezalarını  da ödeyeceğini açıkladı. 

Peçe yasağının yanı sıra, Fransa’daki tesettür mayo cezalarını da  ödeyen Cezayirli iş adamı, Müslümanların yaşam alanlarına ve özgürlüklere  müdahale eden cezalarla ilgili girişimini AA muhabirine anlattı.

“Özgürlüğü savunmaya geldim”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde peçe takmak istemediği için tutuklanan  29 kadının özgürlüğüne destek olmak amacıyla gittiği İran’dan bu kez peçe  cezasına karşı çıkmak için Danimarka’ya geldiğini anlatan Nekkaz, “Burada bulunma  sebebim dini savunmak değil, özgürlüğü savunmak. Özgürlük ilkesi evrensel bir hak. Bu yüzden, Avrupa’da peçe takmak isteyenlerin, İran’da ise peçe takmak  istemeyenlerin özgürlüğünü savunuyorum. Danimarka hükümetine kadınların kendi  özgür iradeleriyle peçe taktıklarını anlatabilmek çok önemli.” dedi.

Peçe cezası ödemek için 1 milyon avroluk fon kuran Rachid Nekkaz,  şimdiye kadar ödediği cezalarla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Fransa, Belçika, İsviçre, Hollanda, Avusturya ve Almanya olmak üzere  toplam 6 ülkede şimdiye kadar bin 538 peçe cezası ödedim. Danimarka’daki cezaları  da ödeyeceğim. Yakın zamanda Bulgaristan’daki cezaları da. Avrupa hükümetlerine özgürlükleri kısıtlama konusunda ‘her istediğinizi yapamazsınız’ mesajını  verebilmem benim için çok önemli. Bir ülke peçe takmak isteyenlere yönelik bir  ceza yasası çıkartırsa, o ülkede cezaları ödeyen kişi ben olacağım.”

“Avrupa’da yaşayan Müslümanlar için durum çok daha vahim olacak.” diye konuşan Neyyaz, sözlerine şöyle devam etti:

“Çünkü Avrupa’daki hükümetler, Müslümanların Avrupa’ya uyum sağlaması  için çözüm üretmiyorlar. Bu yüzden Avrupa’daki Müslüman toplumu, kendi  çıkarlarını koruyabilmek için çok daha güçlü olmak zorunda. Eğer şu anki gibi  devam ederse, Avrupa’daki Müslümanların geleceği pek parlak değil.”    

“En fazla 50 kişiyiz”

Öte yandan Danimarka’da doğup büyüyen ve üniversiteye hazırlanan, peçe  takan 30 yaşındaki Türk kızı Sara da peçe yasağına karşı olduğunu göstermek için  Danimarka parlamentosu önünde düzenlenen eyleme katıldı. Sara, Danimarka’da peçenin yasaklanmasıyla birlikte sokağa bile çıkamayacaklarını belirterek, 5.7  milyon nüfusu bulunan ülke genelinde peçe takan en fazla 50 kadın olduğunu  söyledi.

“İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudilere karşı negatif bir tutum olduğu  gibi, Danimarka’da ve Avrupa’da Müslümanlara karşı negatif bir tutum var.” diyen  Sara, peçeden dolayı verilen cezaların kendisi için önemli olmadığını, bu kısmı  hiç aklından bile geçirmediğini söyledi.

Danimarka’da yürürlüğe girmesi beklenen peçe yasağının sadece bir  başlangıç olduğunu savunan Sara, şu ifadeleri kullandı:

“Şu an peçeyi yüzünüz gözükmüyor diye yasaklamıyorlar, biz Müslüman  olduğumuz için yasaklıyorlar. Gün gelecek başörtüyü de yasaklayacaklar. Sonra  helal eti de yasaklayacaklar. Müslümanlara ait olan her şeyi yasaklayacaklar.”

Yasakla birlikte özgürlüklerinin kısıtlanacağını belirten Sara, “Biz  burada Danimarkalı politikacılara bir mesaj vermek istiyoruz. Biz onlara demek  istiyoruz ki, siz bu kadar özgürlükten bahsediyorsunuz ama hani bizim  özgürlüğümüz? Bizim dini özgürlüğümüz nerede? Biz neden istediğimiz gibi burada  yüzümüzü kapatamıyoruz? Danimarka’da hava o kadar soğuk ki, bugün buraya gelen  herkesin yüzü atkıyla kapalı, ama biz Allah için kapattığımız için sorun oluyor.”  diye konuştu.

Etiketler :
Gürmel GYO
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
Gürmel GYO Emlak Danışmanlığı
* Neden Gürmel GYO
* Mutlu ve sıcak yuvanız için
* İstek ve Arzularınızı karşılamamız için
* İstediğiniz lokasyonda ihtiyacınız için
* Satılık ve Kiralıklarınız için
* Siz arkanıza yaslanmanız için
* Siz sadece tamam demeniz için
* Biz Buradayız ve Sizinleyiz
* Gürmel GYO 0532 683 63 04