SON DAKİKA

SON DAKKİKA HABER DORU DÜRÜST YAYINCILIK İLKERİNE SADIK HABER

İnşaatçılar mektupla vergi indirimi isteyecek

Başbakan Ahmet Davutoğlu dünkü meclis toplantısında inşaat sektörüne ilişkin açıklamalar da yaptı.

İnşaatçılar mektupla vergi indirimi isteyecek
Bu haber 22 Eylül 2017 - 14:56 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Çalışılmakta olan imar yasasında herhangi bir şekilde vatandaşların sahip oldukları arazi, arsa, evin değer kazanması durumunda vergi gelmesinin söz konusu olmadığını kaydeden Başbakan Davutoğlu, “Vergi yükü söz konusudeğildir. Belediyelerimizin yaptığı düzenlemeler çerçevesinde olabilecek değer artışında değer artışı söz konusu olmayacaktır. Sadece herhangi bir vatandaş imar değişimi talebinde bulunursa bireysel olarak, onun getirdiği ek değer, onunla ilgili bir düzenleme gelecek. Bireysel taleplerde de bir arsada imar değişiminin getireceği yüksek kazancın, yan arsada oluşacağı adaletsizlik için, bunun sokak pafta olmasına özen göstereceğiz” dedi.

BABACAN’A MEKTUP

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), rant vergisinin sadece bireysel başvurulardan talep edilmesini, kamunun talep dışı yaptığı işlemlerden vergi almaması gerektiğini açıklamıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dün yaptığı açıklamaların sektörün beklentilerine cevap verdiğini belirten KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, bu hafta taleplerini Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a mektupla ileteceklerini ifade etti. Rant vergisinde bireysel başvurularda yüzde 80 ile yüzde 100 arasında vergi alınacağı açıklanmıştı. Gayrimenkul temsilcilerinin Ali Babacan’a iletecekleri mektupta bu oranın düşürülmesi isteyecek. Sektör temsilcileri, vergilerin ruhsat alımında ya da satışta nakit olarak alınması yerine 24 ay taksitle ödenmesini önerecek.

İMAR TRANSFERİ

27 Ocak’ta Ankara’da düzenlenen ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ve 8 bakanın katıldığı İnşaat Zirvesi’nde bir araya gelen 250 inşaat sektörü temsilcisi imar artışından pay alınırken, düşüş durumunda da zararın tazmin edilmesini istemişti. Başbakan Davutoğlu’nun da sıcak baktığı bu talep bir kez daha Ali Babacan’a iletilecek mektupta gündeme gelecek. İnşaat sektör temsilcileri, kamuya kentsel dönüşümde uygulanması planlanan ‘imar transferi’ seçeneğini de sunulacak. Buna göre bir arsada kamu emsali düşürdüyse, aynı bölgede başka bir alanda imar artışı hakkı tanıyarak, arsa sahibi ya da geliştiricinin zarara uğramasını engelleyecek.

galagoz@hurriyet.com.tr

Gürmel GYO
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
Gürmel GYO Emlak Danışmanlığı
* Neden Gürmel GYO
* Mutlu ve sıcak yuvanız için
* İstek ve Arzularınızı karşılamamız için
* İstediğiniz lokasyonda ihtiyacınız için
* Satılık ve Kiralıklarınız için
* Siz arkanıza yaslanmanız için
* Siz sadece tamam demeniz için
* Biz Buradayız ve Sizinleyiz
* Gürmel GYO 0532 683 63 04