SON DAKİKA

SON DAKKİKA HABER DORU DÜRÜST YAYINCILIK İLKERİNE SADIK HABER
Buse KAYALAR

Yunanistan’a kaçan darbeci askerler hakim karşısında

Yunanistan’a kaçan darbeci sekiz askerin dördü daha hakim karşısına çıktı. Askerlerin tamamı hakkında iade edilip edilmeyeceklerine ilişkin karar 23 Ocak’ta verilecek

Yunanistan’a kaçan darbeci askerler hakim karşısında
Bu haber 13 Ocak 2017 - 22:22 'de eklendi ve 51 views kez görüntülendi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıktan sonra Yunanistan’a kaçan darbeci sekiz askerin son dördünün daha hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti, duruşmayı karar için 32 Ocak’a erteledi. Askerlerin tümü hakkında iade edilip edilmeyeceklerine ilişkin karar 23 Ocak’ta verilecek.

Yunanistan Yüksek Mahkemesinde (Arios Pagos) devam eden duruşmaların sonuncusunda darbeci askerlerden Binbaşı Ahmet Güzel, Binbaşı Gencay Böyük, Yüzbaşı Feridun Çoban ve Başçavuş Mesut Fırat hakim karşısına çıktı.

Duruşma sonunda savcı, askerlerin, adil yargılanmalarına ve kötü muamele görmeyeceklerine ilişkin şüpheler nedeniyle iade edilmemelerini talep etti.

Mahkeme heyeti, karar için duruşmayı 23 Ocak’a erteledi.

Buna göre, askerlerin tamamı için karar söz konusu tarihte verilecek. Daha önce görülen iki duruşmada diğer askerler için de hakimler erteleme kararı vermişti.

Üç duruşmanın hepsinde hakim gruplarının tamamıyla aynı isimlerden oluşmadığı ve üç farklı savcının duruşmalarda yer aldığı görüldü.

Darbe girişimi sonrası askeri bir helikopter ile Yunanistan’a kaçan 8 darbecinin Türkiye’ye iadesiyle ilgili kısa bir süre önce Atina’daki temyiz mahkemesinde görülen üç ayrı duruşmanın ardından, 3 asker için Türkiye’nin iade talebi kabul edilmiş, 5 askere yönelik iade talepleri ise reddedilmişti.

Yunan temyiz mahkemeleri başsavcısı Antonis Liogas, iade talebi reddedilen darbecilerle ilgili Yüksek Mahkemeye itirazda bulunurken, mahkemenin Türkiye’ye iadeleri yönünde karar verdiği 3 darbeci asker de temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Haklarında Türkiye’ye iade edilmeleri yönünde karar verilen 3 darbeci askerin her birinin farklı duruşmalarda hakim karşısına çıkması dikkat çekti.

Yüksek Mahkemenin kararı darbeci askerlerin iade süreçlerine ilişkin adli olarak nihai adım olacak.

Kaynak adres : /gundem/haber/1349661-yunanistana-kacan-darbeci-askerler-hakim-karsisinda

Gürmel GYO
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
Gürmel GYO Emlak Danışmanlığı
* Neden Gürmel GYO
* Mutlu ve sıcak yuvanız için
* İstek ve Arzularınızı karşılamamız için
* İstediğiniz lokasyonda ihtiyacınız için
* Satılık ve Kiralıklarınız için
* Siz arkanıza yaslanmanız için
* Siz sadece tamam demeniz için
* Biz Buradayız ve Sizinleyiz
* Gürmel GYO 0532 683 63 04