SON DAKİKA

SON DAKKİKA HABER DORU DÜRÜST YAYINCILIK İLKERİNE SADIK HABER

Uber’e otonom sürüş yasağı!

Uber’in büyük reklamlarla duyurulan San Francisco otonom araç testi programı, bir hafta sonunda Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Departmanı (DMV) tarafından durduruldu.

Uber’e otonom sürüş yasağı!
Bu haber 30 Aralık 2017 - 5:48 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

Uber, otonom sürüş testleri yapma amacıyla alacağı izinler için 150 $ ödemeyince deneme araçlarına verilen izinler geçersiz kılındı.

Uber’in büyük reklamlarla duyurulan San Francisco otonom araç testi programı, bir hafta sonunda Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Departmanı (DMV) tarafından durduruldu.

Automotive News’a göre DMV, çarşamba günü Uber’e testlerde kullandıkları 16 adet Volvo XC90’ın halka açık yollarda otonom sürüş gerçekleştirmek için gerekli izinlere sahip olmadıkları gerekçesiyle trafikten men edildiğini bildiren bir mektup yollamış.

DMV’NİN YAYINLADIĞI AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDE:

“Bu araçlar tam manasıyla test aracı olarak tanıtılmadıkları dolayısıyla yaptırdıkları kayıtların kurallara uygun olmadığına karar verilmiştir.”

Uber, araçların izin almasına gerek olmadığını öne sürdü. Uber’in İleri Teknoloji Grubu başkanı Anthony Levandowski “Teknolojik açıdan bakarsak otonom Uber modelleri, Tesla’nın Autopilot sistemi ve diğer üreticilerinin trafik sıkışıklığı asistanları gibi ileri seviyede sürüş asistanı teknolojilerine sahip araçlarla aynı şekilde çalışıyor.” dedi. Bu tür araçların herhangi bir özel izin almasına gerek yok.

Uber, araçların direksiyonu başında kontrolü ele almaya hazır olan bir sürücü olduğunu da savunmasına ekledi.

Aralarında Tesla, Mercedes-Benz ve Google’ın da bulunduğu 20 şirketin Kaliforniya’da otonom araçları test etme izni bulunuyor. İzin ücreti araç başına 150 $ (günümüz kuruyla yaklaşık 527 TL). Uber’in bu sene açıkladığı 2.2 milyar dolarlık (yaklaşık 7.8 milyar TL) zararın yanında 16 aracın kaydı için gerekli olan 2,400 $ (yaklaşık 8,432 TL) devede kulak gibi kalıyor.

Uber'e otonom sürüş yasağı!

Uber’in denemeleri başladığı günden itibaren beladan kurtulamadı. İlk günde araçlardan birinin kırmızı ışıkta geçtiği görüntülenmişti. Uber aracın test esnasında aktif olmadığını ve olayın “sürücü hatası” olduğunu işaret ederek sorumlu sürücüyü programdan uzaklaştırdıklarını belirtmişti.

Uber'e otonom sürüş yasağı!

Uber kullanıcılarına, en yakındaki otomobil bir otonom araç olsa da onu tercih etmeme seçeneği sunuyor. Test esnasında kaç yolcunun kendi kendine gidebilen otomobilleri kullandığı açıklanmadı.

Gürmel GYO
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
Gürmel GYO Emlak Danışmanlığı
* Neden Gürmel GYO
* Mutlu ve sıcak yuvanız için
* İstek ve Arzularınızı karşılamamız için
* İstediğiniz lokasyonda ihtiyacınız için
* Satılık ve Kiralıklarınız için
* Siz arkanıza yaslanmanız için
* Siz sadece tamam demeniz için
* Biz Buradayız ve Sizinleyiz
* Gürmel GYO 0532 683 63 04