SON DAKİKA

SON DAKKİKA HABER DORU DÜRÜST YAYINCILIK İLKERİNE SADIK HABER

‘İşveren katkısı’ seçimden sonra

İşyeri bazlı otomatik katılım sistemini reform olarak tanımlayan Anadolu Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, işveren katkısının seçim sonrasında geleceği öngörüsünde bulundu.

‘İşveren katkısı’ seçimden sonra
Bu haber 13 Mart 2018 - 6:53 'de eklendi ve 6 views kez görüntülendi.

Bireysel emeklilikte (BES) 2017’de hayata geçen otomatik katılım sistemine 45 yaşın altındaki özel ve kamu sektöründe çalışan kişiler dahil olabilir. Bir yıl içinde otomatik olarak sisteme katılanların yarısından fazlası çıktı.

Otomatik katılım sisteminden çıkışın bu kadar fazla olmasına karşın hayata geçirilmesinin büyük bir reform olduğunu söyleyen Anadolu Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, bu tür sistemlerin uzun vadeli uygulamalar olduğunu söyledi.

Geleceğini düşünen bireylerin bu tür emeklilik planlarına uzun vadeli bakmasının yararlı olacağını ifade eden Erkan, iş yeri bazlı gönüllülük sisteminde iş veren katkısının seçimlerden sonra, 2019’da geleceğini söyledi.

Maliyet etkili oldu…

Beklentisinin bu yönde olduğunu ve otomatik katılımın çalışan bireyler ve ekonomi açısından desteklenmesi gerektiğini ifade eden Erkan, “Otomatik katılımla Türkiye’de işyeri bazlı bir sistem kurulmuş oldu. Türkiye’de böyle bir sisteme ihtiyaç vardı. İşyerlerinin çalışanların emekliliklerine dair inisiyatif aldıkları bir modelin hayata geçmesi gerekiyordu. Dünyanın önde gelen ülkelerinde bu model var” dedi.

Caymada etkili olması beklenen işveren katkısının konjektörel nedenlerle hayata geçmediğini belirten Uğur Erkan, zaman içinde bunun gerçekleşeceğini söyledi. Uğur, şöyle konuştu:

“Türkiye’de otomatik katılım sisteminin kurulması çok iyi bir şeydir. Bizim sistemin dünyadaki sistemlerden bazı farklılıkları var. Bunlar konjektörel. İşyeri bazlı dediğimiz zaman işyerlerinin buna bir miktar katkı yapması gerekir. Bu konjektörel nedenlerle hayata geçmedi. Bu önümüzdeki dönemde gelir, bu çok takılmamak gerekir. İşveren üzerindeki maliyetlerin artması nedeniyle, hatırlarsınız 2017’de asgari ücrete önemli zam yapılmıştı. Dolayısıyla burada işverene ilave yük getirmeme kaygısı vardı. Ancak bu katkının seçimlerden sonra, 2019’da gelmesini bekliyorum.”

‘Biz sistemi anlatamadık’

– Cayma oranı neden yüksek?

Bunlar bir iki yıllık sistem değil, 1000 yıllık sistemler. Ülke var oldukça var olacak sistem. Dolayısıyla bunlar doğru zamanda düzeltilir, kendi yolunu bulur. 8 milyon kişiyi biz bu dönemde sisteme dahil ettik. Yarısından biraz fazlası sistemden ayrıldı. Esasen insan üzülüyor ama bu kötü bir şey de değil. Bu bir tasarruf sistemi, herkesin de kendi ömrü içinde bir şekilde bir yerden başlamak lazım. Her ay tasarruf yapacağınız başka bir sistem yok. Devletin yüzde 25 oranında kuvvetli bir desteği var. Belki biz iyi anlatamadık. İnsanları, kamuoyunu bilgilendirmek çok önemli. Otomatik katılımın hayata geçirilmesi hızlı bir süreç oldu. Bir kaç ayda biz koca bir sistemi kurduk, hayata geçirdik. Bunu övmek ve izah etmek lazım. İnsanların  kendi ve çocuklarının geleceği için gerekli. Sonuçta yaşlanıyoruz. Yaşlanınca bir gelire ihtiyaç olacak. Bu matematiksel bir sonuç. Ne kadar zor olursa olsun bugün az da olsa kazancımızın bir kısmını bir kenara koymakta yarar var.

Palmiye düşü için tasarruf

– Gençler BES istiyor mu?

Gençlere yönelik plan yaptık. 18 – 25 yaş için özel ürün çıkardık. Gençler bu işi düşünmezler diye düşünüyoruz. Öyle bir şey yok. Daha kaygılılar. Bir araştırma yaptırdık. Gençlerin sektördeki payı % 6. Bizdeki payı % 13. 2016’da başladı.

Gençlerimiz kaygılı, annesini babasını görüyor. Hayatın ileride ne olacağını bugünden düşünüyor. Türkiye’nin ve bireylerin, insanların bu sistemlere ihtiyacı var. Yarını bugünden düşünmek, bugün rahat olmak gerekiyor. Emekli olunca palmiyelerin altında oturacağım diye bir şey yok.

 

 

 

 

 

Etiketler :
Gürmel GYO
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
Gürmel GYO Emlak Danışmanlığı
* Neden Gürmel GYO
* Mutlu ve sıcak yuvanız için
* İstek ve Arzularınızı karşılamamız için
* İstediğiniz lokasyonda ihtiyacınız için
* Satılık ve Kiralıklarınız için
* Siz arkanıza yaslanmanız için
* Siz sadece tamam demeniz için
* Biz Buradayız ve Sizinleyiz
* Gürmel GYO 0532 683 63 04