SON DAKİKA

SON DAKKİKA HABER DORU DÜRÜST YAYINCILIK İLKERİNE SADIK HABER

KOBİ’nin kredi faizi devletten

KOBİ’ler, çerçevesini KOSGEB’in belirleyeceği ölçüde bankalardan kredi kullanırsa, kredi faizini KOSGEB’in belli bir puan üzerinden karşılaması için hazırlık yapıldığı açıklandı.

KOBİ’nin kredi faizi devletten
Bu haber 16 Nisan 2018 - 7:00 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt, “Yeni dönemde her bir KOBİ’nin, çerçevesini KOSGEB’in belirlediği ölçüde bankadan kredi kullanması halinde bu kredinin faizini biz KOSGEB olarak belli bir puan üzerinden karşılayacağız. Her bir KOBİ’mizin 100 bin liradan 500 bin liraya kadar bir kredi limiti olacak. Önümüzdeki birkaç ay içinde bunu yürürlüğe koymayı düşünüyoruz” dedi.

Cevahir Uzkurt, AA’ya yaptığı açıklamada, öncelikle yerli ve milli üretime daha yüksek miktarlarda destek vererek KOBİ’lerin ithal ettiği ürünleri yerli ve milli üretmesini teşvik edeceklerini belirterek, şunları kaydetti:

Teknolojik üretim

“Teknolojinin KOBİ’ler vasıtasıyla tabana yayılmasına dönük birtakım destekler vermeyi planlıyoruz. KOBİ’lerin ölçeğini büyütme ve rekabetçi yapılarını artırmak adına da destek programları yürütmek istiyoruz. Bunların yanı sıra KOBİ’lerimizin yurt dışı pazarlara açılması için birtakım destekleri ve daha katma değerli üretim yapmalarına dönük teşvik programlarını yürürlüğe koyacağız.

KOSGEB olarak bu anlamda 2018 bütçemiz yaklaşık 2 milyar lira ancak geçmiş dönemlere bakıldığında hükümetimiz ihtiyaç dahilinde gerekli bütçe artışını yapmış.”

Limit 500 bin TL’ye kadar

Cevahir Uzkurt, KOBİ’ler için yeni sistemi şöyle anlattı:

“KOSGEB olarak belli dönemlerde, ihtiyaç duymaları halinde bankalardan kullandıkları kredinin faizini karşılama yöntemimiz vardı. Bu modeli değiştiriyoruz. Yeni dönemde her  KOBİ’nin, çerçevesini KOSGEB’in belirlediği ölçüde bankadan kredi kullanması halinde bu kredinin faizini belli bir puan üzerinden karşılayacağız.

KOBİ’lerimizi, hangi sektörde olduklarına, proje bazlı üretim yapıp yapmadıklarına, yeni girişimci olup olmadıklarına göre belli kategorilere ayırdık.

Bu kategorilerde 100 bin liradan 500 bin liraya kadar her KOBİ’nin kredi limiti olacak. Bu işletme, yatırım, makine teçhizat kredisi olabilir. Bu kredileri bizim çizdiğimiz çerçevede bankalardan kullandıkları takdirde çağrıya çıkmaksızın KOBİ’miz ne zaman kullanırsa, kredi faizini biz banka ile anlaşarak otomatik karşılayacağız. Bundan sonra her KOBİ’nin KOSGEB’den faizi karşılanmak üzere bir kredi limiti olacak.” Uzkurt çalışmanın birkaç aya yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Yerliye destek

Cevahir Uzkurt, çalışma kapsamında KOSGEB’in, faizi belli bir puan üzerinden karşılayacağını, bu puanın kullanılacak kredi türüne göre belirleneceğini söyleyerek, şöyle devam etti:

“Örneğin, bir firmamız makine teçhizat almak için kredi kullandığında bunun faiz oranını karşılamadaki taban puanımız 6 puansa, ‘yerli makine alacağım’ dediğinde 4 puan daha ekleyip 10 puan üzerinden faizi karşılayacağız. KOBİ’lerimizi desteklerken bir yandan da yerli üretimi özendirelim şeklinde bir politikamız var.” Uzkurt, yeni yol haritalarından birinin de teknoloji düzeyi yüksek ürünlerin KOBİ’ler tarafından üretilmesi ve bu sayede teknoloji üretiminin tabana yayılması olduğunu söyledi.

 

Etiketler :
Gürmel GYO
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: