SON DAKİKA

SON DAKKİKA HABER DORU DÜRÜST YAYINCILIK İLKERİNE SADIK HABER

CHP tüzüğüne ‘ittifak’ ayarı

CHP’nin 19. Olağanüstü Kurultayı’nda verilen bir önergeyle parti tüzüğüne eklenen, milletvekili adaylarının belirlenmesine yönelik yöntemler netleşti. Buna göre, “siyasi ittifak ihtiyacının ortaya çıkması” durumunda genel merkez yönetimine, “önseçim” yapmadan milletvekili adayı belirleme yetkisi verildi.

CHP tüzüğüne ‘ittifak’ ayarı
Bu haber 13 Mart 2018 - 6:52 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.

Alınan bilgilere göre CHP’nin hafta sonu gerçekleştirdiği tüzük kurultayında en sert tartışmaların yaşandığı, milletvekili adaylarının belirlenmesine ilişkin maddelerde kritik bir değişiklik yapıldı. Parti içi muhalefetin, genel merkez yönetiminin yüzde 15 olan aday belirleme yetkisini yüzde 5 ile sınırlı tutulmasına yönelik önergesinin görüşmeleri sırasında gerilim yaşanmış, yaşananlar üzerine çok sayıda delege salonu terk etmişti. Bu sırada bazı il başkanları tarafından verilen, milletvekili adaylarının belirlenmesinde genel merkezin elini güçlendiren bir önerge de kabul edildi.

Söz konusu önergenin, parti tüzüğüne eklenen son hali netleşti. Buna göre genel merkez yönetiminin yüzde 15 olan milletvekili adayı belirleme yetkisinin dışında kalan adayların önseçimle saptanması şartı eski tüzükteki haliyle korundu. Ancak tüzüğe eklenen “siyasi ittifak ihtiyacının ortaya çıkması halinde” ifadesiyle, genel merkez yönetimine bu yüzde 15 kotaya bağlı kalmadan aday belirleme yetkisi verildi. 

‘İhtiyaç vardı’

Parti yetkilileri bu düzenlemenin, kritik 2019 seçimlerinde ya da daha sonrasında yapılabilecek olası seçim ittifakları çerçevesinde uzlaşmayı kolaylaştırmak için gerekli olduğunu belirtti. Yetkililer, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen, siyasi partilerin seçim ittifakı yapmasına imkan tanıyan kanun teklifi ile bu yönde bir düzenleme ihtiyacının ortaya çıktığını, ancak bu yetkinin kullanılıp kullanılmayacağının önümüzdeki dönemdeki duruma göre belli olacağını ifade etti. l ANKARA Milliyet

Etiketler :
Gürmel GYO
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
Gürmel GYO Emlak Danışmanlığı
* Neden Gürmel GYO
* Mutlu ve sıcak yuvanız için
* İstek ve Arzularınızı karşılamamız için
* İstediğiniz lokasyonda ihtiyacınız için
* Satılık ve Kiralıklarınız için
* Siz arkanıza yaslanmanız için
* Siz sadece tamam demeniz için
* Biz Buradayız ve Sizinleyiz
* Gürmel GYO 0532 683 63 04