SON DAKİKA

SON DAKKİKA HABER DORU DÜRÜST YAYINCILIK İLKERİNE SADIK HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye bilek güreşi sahasına döndü

Suriye’deki gelişmelerin Türkiye, bölge ve dünya çapında güvenlik krizi yarattığına dikkati çeken Erdoğan, “Askeri güçlerine güvenen kimi ülkelerin Suriye’yi adeta bir bilek güreşi sahasına çevirmelerinden fevkalade rahatsızlık duyuyoruz” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye bilek güreşi sahasına döndü
Bu haber 13 Nisan 2018 - 7:28 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Başkentray’ın açılış töreninde yaptığı konuşmada ABD-Rusya krizi başta olmak üzere güncel gelişmelere ilişkin şunları söyledi:

BİN YILDIR BEDEL ÖDÜYORUZ: Bin yıldır insanlığın kadim tarihi boyunca hep cazibe merkezi olmuş bir coğrafyada yaşıyoruz. Ama bu topraklarda yaşamanın bir bedeli var. Türk milleti olarak bin yıldır bu bedeli hep ödedik bugün de ödüyoruz. Güney komşularımız Suriye ve Irak’ta yaşanan hadiseler sebebiyle üstlendiğimiz yükler bir bedel ödemedir.

4 BİN 123 TERÖRİST ETKİSİZ: Afrin’de 4 bin 123 teröristi etkisiz hale getirdik. Kuzey Irak’ta 337 teröristi, Zaho’da Hakurk’ta etkisiz hale getirdik. Yurtiçinde 337 teröristi etkisiz hale getirdik. Durmak yok. Reyhanlı’da bizimle beraber olan sanatçılarımıza, sporcularımıza, yazarlarımıza, şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bir moral değer olarak orada oldular ama Bay Kemal bunu hazmedemedi. Ya Bay Kemal vatan, millet meselesi olduğunda neyi bugüne kadar hazmetti ki?

FEVKALADE RAHATSIZIZ: İşte Fırat Kalkanı bölgesine 160 bin Suriyeli döndü. Afrin’de kontrol altına aldığımız bölgeleri patlayıcılardan ve terörist artıklarından tamamen temizledikten sonrada oraya da yüz binlerce Suriyeli kardeşimizin döneceği görülüyor. İnşallah İdlib, Tel Rıfat, Menbiç, Ayn El Arab, Tel Abyad, Resulayn, Kamışlı taraflarını da güvenli hale getirecek ve tüm Suriyelilerin evlerine, yuvalarına kavuşmalarını sağlayacağız. Kendilerine ülkemizde bir gelecek kurmak isteyenlere de elbette bu imkanı tanıyacağız. Suriye’deki gelişmeler ülkemiz ve bölgemizle birlikte tüm dünya çapında bir güvenlik krizine yol açmıştır. Askeri güçlerine güvenen kimi ülkelerin Suriye’yi adeta bir bilek güreşi sahasına çevirmelerinden fevkalade rahatsızlık duyuyoruz. Suriye’deki rejim 1 milyona yakın insanın ölümüne yol açmış olması sebebiyle bizim gözümüzde zaten kapkara bir sicile sahiptir.

MAHŞERİ VİCDAN: Suriye krizi Dera’da rejimin hışmına uğrayan çocuklarına sahip çıkan ailelere yapılan saldırıyla başlamıştı. İnşallah Duma’da kimyasal saldırıyla katledilen masum çocuklar için harekete geçeceğini umduğumuz mahşeri vicdan, bu krizi sona erdirecektir. Dün (önceki) akşam Sayın Trump’la görüştüm, Putin’le görüşeceğim. Birlikte bu kimyasal katliamı nasıl durdururuz bunu kendileriyle tekrar konuşacağım. Türkiye olarak en başından beri tek gayemiz Suriyeli kardeşlerimizin güvenliği ve geleceği olmuştur. Suriye toprakları herkes için güvenli hale gelene kadar oradaki varlığımız ve faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Ülkemizin PYD’ye yönelik operasyonlarını adeta kendi gövdelerini ortaya koyarak engellemeye çalışanların derdinin Suriye olmadığı, terör örgütleriyle mücadele olmadığı gayet açıktır.

İMHA EDECEĞİZ: Bakıyorsunuz birçok batılı dostların bayrakları bunların tanklarının üzerinde görünüyor PYD’li teröristleri kurtarabileceklerini sanıyorlarsa çok yanılıyorlar. Biz artık Suriye’de ve Irak’ta oynanan bu tiyatronun bir kenara bırakılmasını, yüzlerde maskelerin indirilmesini, herkesin gerçek niyeti ve çehresiyle sahada kendisini göstermesini istiyoruz. Bu tiyatro yüzünden dünya yakın tarihinin en büyük tehdidiyle karşı karşıyadır. Kimsenin Akdeniz’i ve Suriye topraklarını siyasi ve askeri güç mücadelelerinin ateşinde yakmaya hakkı yoktur.

‘Gönüllerimize sınır koyamayız’

Birileri sürekli olarak ülkemizde yaşayan Suriyeliler üzerinden milletimizi tahrik etmeye çalışıyor. Bugün Suriyeli, Iraklı, Libyalı, Afganistanlı, Boşnak, Gürcü, Kırımlı dediğimiz insanlar daha bir asır önce sizin, benim gibi bu ülkenin vatandaşıydı. Aramıza nasıl ve ne şekilde oluştuğunu bildiğimiz sınırlar konuldu diye bu kardeşlerimizi el olarak mı göreceğiz? Hep söylüyorum devletimizin sınırları olabilir ama biz gönüllerimize sınır koyamayız. 

‘İki tarafın da yanlışları var’

Kimyasal ve konvansiyonel silahlarla kendi vatandaşlarına saldıran rejimi korumak ne kadar yanlışsa aynı şekilde terör örgütleri üzerinden Suriye’yi bölmeye çalışmak da o kadar yanlıştır. Biz bunların hepsine de karşıyız. Ne Amerika ile olan

Yıldırım, Çipras’la görüştü

Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’la dün telefonda görüştü. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, Yıldırım, Ege Denizi’nde düşen Yunan savaş uçağı ve hayatını kaybeden Yunan pilot için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına üzüntü ve taziyeleri iletti. Görüşmede ayrıca, bundan sonra gündemdeki konuları sağlıklı şekilde ele alabilmek için iletişim kanallarının açık tutulması, yakın iletişim içinde kalınarak, Türk-Yunan ilişkilerindeki olumlu gündeme odaklanılması, sorunlara yapıcı bir yaklaşımla çözüm bulunması için karşılıklı çaba gösterilmesi hususunda mutabık kalındı. ANKARA Milliyet 

müttefikliğimizden ne de Rusya ile enerjiden güvenliğe kadar geniş bir alanda kurduğumuz stratejik ilişkilerimizden ne de İran ile bölge sorunlarının çözümünde birlikte çalışmaktan vazgeçmek gibi bir niyetimiz yoktur. Bizim Rusya, İran ve Çin gibi ülkelerle kurduğumuz ilişkiler batıyla olan ilişkilerimizin alternatifi değil tam tersine tamamlayıcısıdır. Ama bu durum her iki tarafın da başka alanlardaki yanlışlarını ifade etmemize engel değildir. Katil Esedrejimini destekleyenler yanlış yapıyorlar, PYD terör örgütünü destekleyenler de yanlış yapıyorlar. Biz her iki yanlışla da sonuna kadar mücadele edeceğiz. Suriye’de bulunduğu yere huzur, güven ve refah getiren tek ülke Türkiye’dir. Bizim dışımızda Suriye sahasında etkili olan güçlerin bulunduğu her yerde zulüm, huzursuzluk, yıkım vardır. Türkiye’nin teröristlerden temizleyerek kontrol altına aldığı şehirlerin görüntüleriyle diğer güçlerin operasyonlarının ardından ortaya çıkan görüntüleri gördünüz değil mi? Nasıl oraları ne hale getirdiler gördünüz. Suriye’yi yıkmak için gelenlere karşı Suriye halkının yanında yer almak tarihi ve insani bir görevimizdir. Bu görevimizi imkan bulduğumuz her yerde ve her durumda yerine getirmekten çekinmeyeceğiz. Suriye’ye hem gönüller yapmaya hem şehirleri imar etmeye gittik. Bunu başarana kadar da orada kalacağız.

Etiketler :
Gürmel GYO
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
%d blogcu bunu beğendi: